Zadání 1. série 12. ročníku
Termín odelslání: 13. ledna 1997
Adresa:12
Dva cestovatelé Holub a Emil se vydali na dlouhou výpravu okolo celého světa. Je jasné, že takový cestovatel nejde do světa s prázdnou a bere si s sebou spoustu jídla a mýdla, cestovatelských přileb a záložního prádla (zde jsou nejdůležitější čisté ponožky) a oblíbenou literaturu. Emil si navíc s sebou brával i svá oblíbená zvířátka.
Byla to až na dvě zvířátka samá morčátka, až na dvě zvířátka samí křečci, až na dvě zvířátka samí hadi (jeden se jmenoval Vilém) a zbytek už byli jenom malí roztomilí sloníci.
Úloha č. 1:
(pouze pro žáky 6. tříd)
Kolik a jakých zvířátek si s sebou na cesty Emil bral?
To víte, že balení na výpravu kolem světa není snadná věc a zabere spoustu času. Hodiny na věži bily celkem pětkrát a bylo slyšet celkem 11 úderů než si Emil s Holubem dali věci do svých baťůžků. Hodiny na věži bijí v celou hodinu tolikrát, kolik je hodin, a v půl vždy jen jednou (tj. např: v šest šestkrát a v půl šesté jednou).
Úloha č. 2:
(pouze pro žáky 6. a 7. tříd):
Kolik hodin hodiny naposledy odbily, než cestovatelé skončili s balením?
První cesta vedla na kontinent nejbližší: do Afriky. Ale hned na hranicích je potkala malá nepříjemnost. Když Holub vyplňoval formulář pro cestu a pobyt, zarazil se u jedné kolonky. Byla hned vedle data narození. Stálo tam: kdy vám bude (bylo) přesně 4000 dní. Holub si s tím dlouho nevěděl rady, ale pak s Emilovou pomocí dali formulář dohromady.
Úloha č. 3:
Jak bys kolonku vyplnil Ty ? Připiš i své datum narození.
Cílem Emila a Holuba byla nejvyšší hora Afriky Kilimanžáro. Než se dostanete na horu, musíte projít pěti vesničkami: Kilihira, Kilitown, Kiligrad, Manžarovile, Vrbno pod Kilimanžárem. Cituji z Průvodce po Africe:
- Vrbno pod Kilimanžárem je výš než Kilitown.
- Kiligrad leží níž než Kilihira.
- Manžarovile leží níž než Vrbno pod Kilimanžárem.
- Kilitown je výše než Kilihira.
- Vrbno pod Kilimanžárem je níž než Kilihira.
- Kilitown leží výš než Manžarovile.
- Kilihira leží níž než Manžarovile.
Cesta však ukázala, že jedna z informací není pravdivá.
Úloha č. 4:
Dokážete setřídit oněch pět podkilimanžárských osad podle nadmořské výšky?
Poznámka: Jména jsme trošičku pozměnili, takže neodpovídají skutečnosti. Proto nestačí pohled ani do nejpodrobnějšího atlasu.
Již jsem se zmínil, že si cestovatelé s sebou brali i mýdlo. Proč se k tomu vracím? Protože právě teď, když lezli na Kilimanžáro, si všimli, že z jejich původního kvádrového mýdla zbylo mýdlo s polovičními délkami hran. A to už jsou na cestě plné tři týdny.
Úloha č. 5:
Jak dlouho jim ještě vydrží toto mýdlo? (Předpokládejme, že se myjí stejnoměrně a hlavně: denně. Mýdlo má nyní rozměry 5 \times 2 \times 10 cm.)
Na vrcholku Kilimanžára žije nepočetný kmen Hasboů. Je jich opravdu málo: 2 rodiny a každá má 6 dětí. (Tedy celkem 4 dospělí a 12 dětí.) Když na vrcholek vylezl Emil, zrovna se chystali uspořádat slavnost Boha Čtverce. Na prostranství mezi chatrčemi se nakreslí čtverec. Každy domorodec vezme křídu a postaví se do čtverce. Dítě nakreslí kolem sebe trojúhelník, dospělý čtverec. (Žádné dva útvary se nesmějí překrývat). Každý čtverec i trojúhelník musí mít stejný obsah. Mezi útvary musí zbýt co nejméně místa, nejlépe nezbyde-li žádné místo, jak se to povedlo před deseti lety, kdy tu byli pouze dva dospělí a dvě děti. Viz obrázek:
Úloha č. 6:
Dokázali byste poradit domorodcům z kmene Hasboů, jak rozdělit čtverec?
Když vylezl na vrcholek Holub (je trochu pomalejší a cesta do velkého kopce ho velice zmáhá), bylo již vše připraveno, a viděl, že se Emil seznamuje s náčelníkem. Náčelník kmene Hasboů se jmenoval James Surio Iaku-take (ale nikdo mu neřekl jinak než „Pepo“). Tak tedy Pepa pozval oba cestovatele na hasboovskou hostinu. Hlavním chodem byly banánové knedlíky (něco jako u nás doma knedlíky švestkové, ale místo švestek byly banány). Jednu mísu knedlíků jedli Pepa, Emil a Holub rovných 20 minut. Jen Pepa s Emilem by ji jedli 30 minut, a jen Holub s Emilem 40 minut.
Úloha č. 7:
Jak dlouho by stejnou dávku banánových knedlíků jedli náčelník Pepa s Holubem?
Slavnost trvala dlouho do noci. Ráno bylo třeba brzy vstávat, aby naši cestovatelé stihli horkovzdušný letecký dostavník spojující Kilimanžáro, nejvyšší horu Afriky, s Mont Everestem, nejvyšší horou Asie. Po cestě si jen tak pro zábavu a zkrácení dlouhé chvíle hráli takovou hru:
Na cestovním kufru měli položené tři hromádky sirek. Počty sirek na jednotlivých hromádkách byly 3, 5 a 7 sirek. Hráč ve svém tahu rozdělí jednu hromádku na dvě a posbírá všechny hromádky s jedinou sirkou. Kdo má na konci více sirek, vyhrává. Holub pokaždé začínal a přesto Emil vždycky vyhrál.
Úloha č. 8:
Dokázali byste to také? A jak?