Šifrovázka

Zadání všech šifer

0. šifra (start)

slimrhgzmrxvobazihpvsleovpfklqnvmlezmvslklwovhgvslezevslkgzpz

1. šifra

C D Z Í A A K U O M
E V Ž E N D H L K L
L M A K R U E U I A
R E O O E R A U T K
Č I N T R Á O E R A
A E T V K N K Í Č N
M V Í C A Á O N A L
U A S L R H A A O P
T Z K T Y O S Ó D A
O O O K O H N Ě R O
N B R V S L N N N N
A P B L T Ě I O A A
C R H O K Ř C D S D
A T N N O E V A Í I
K Ů A C E E L J Ř R
Ň I T R S Y A K I A

cement, daně, Evžen, hnida, jasan, konev, koruna, křída, lano, latrína, led, loděnice, mouka, ohně, parno, prak, protlak, raut, rozum, ráno, seno, skoba, slon, střela, síra, Tatran, torna, trsy, tvaroh, uherák, ulita, vakovlk, čin, óda, tůň.

2. šifra

Stará propast hluboká sto metrů, na jejímž dně leží kost, je vaše nápověda.

Největší raritou Příchovic je zdejší most. Cizinci by se mohlo zdát, že je v této vsi most hodně zbytečný. Není tomu tak. O jeho výstavbě rozhodl již kníže Bolesław a uvolnil na jeho vybudování celých šest tisíc čtyři sta zlatých. Most vybudovala královská společnost havířů a kameníků za rekordních třináct měsíců. Na slavnostní otevření se z okolních vesnic a měst sjelo na tisíc diváků. Přihlížela také Jeho výsost pan kníže Bolesław, jehož kostra je nyní vystavena v blízkosti díla, které zde nechal stvořit. Stále bohužel není znám dost silný důvod, který mohl vést tak rozumného panovníka jako byl Jindřich Strašlivý k tomu, aby o tři sta let později požadoval zbourání mostních pilířů. Díky bohu byly bourací práce již po dvou dnech zastaveny. Most si však v důsledku tohoto zásahu dodnes zachovává dosti stlačený profil. Místní obyvatelé věří, že jim příchovický most i jeho věže přinesou nejednu radost. Cílem mnoha výletů stejně jako exkurzí bude zřejmě již navždy.

3. šifra

Severní strana.

4. zpráva

Zde začíná druhá část.

Dobře si všimněte provázku, který je přivázaný k fólii se zprávou. Přesně takovéto provázky nyní značí cestu, po které půjdete dále.

Od každého provázku se na dohled nachází vždy další provázek. Nepočítejte však s tím, že ho uvidíte ihned -- provázky mají velmi nenápadnou barvu a často splývají s okolím.

Pokud na provázku naleznete dva uzly, hledejte v okolí (do 3 m) zprávu. Těsně před a těsně po provázku se dvěma uzly se vždy nachází jeden či více provázků s jedním uzlem. Provázky s jedním uzlem vás pouze upozorňují na to, že se blížíte k provázku se dvěma uzly.

Pokud ztratíte stopu, vraťte se k poslednímu provázku, o kterém víte, a zkuste to znovu. Také se vám může hodit sledovat po cestě mapu.

Takže vyražte. První provázek je na fólii se zprávou.

4 a půltá zpráva

x/x Mobil.

5. šifra

Zde začíná třetí část.

6. šifra

Rumcajs akcie
Tolkien Andromeda
definice Austrálie
Šmatlák axiom
obligace Cipísek
vlak hobit
koala indián
myš nudle
rozhlas nádraží
tolstolobik rybník
Kasiopeja sýr
mák televize
větrník trilobit

Nápověda:
kráva mléko

7. šifra

2/2 3/2 9/4 8/1 3/2 3/1 6/3 5/1 4/3 2/3 4/3 6/2 7/4 5/2 3/2 2/3 4/2 2/1 8/1 9/3 8/3 7/1 7/3 4/3 2/3 4/2 6/3 8/3 4/3 2/3 4/3 2/3 4/2


Řešení šifer a komentáře

0. šifra - reverz

Nepříliš obtížná šifra, přesto si dvě družstva vzala (po více než hodině luštění) nápovědu. Řešení spočívá v převrácení abecedy (tedy A představuje Z a naopak, B představuje Y a naopak, atd.).

Řešení: horni stanice lyzarskeho vleku pojmenovaneho podle stehovaveho ptaka

1. šifra - šestisměrka

Umístěna u horního sloupu lyžařského vleku "U Čápa".

Řešením bylo najít a vyškrtat všechna slova v šestisměrce (obdobný princip jako osmisměrka). Zbylá písmena tvořila tajenku.

S vyluštěním žádný z týmů problémy neměl. Několik jich však začalo hledat Běchovice. Většinou jsem neměl to srdce nechat je v tom příliš dlouho, a tak jsem (zdarma) napovídal. ("Nejsem si úplně jistý, jestli Sokol Běchovice bude mít rekreační chatu v Běchovicích. Vy se taky rekreujete v místě bydliště?") Těm, kteří nebyli hloupí a došlo jim i bez nápovědy, že ta chata bude někde v Příchovicích, jsem (aby to bylo spravedlivé) napověděl, že chata je v horní části Příchovic.

Řešení: zídka u rekreační chaty sokol běchovice ii

2. šifra - skryto v textu

Umístěna pod kamenem v zídce u rekreační chaty Sokol Běchovice II.

Tato šifra dala všem hodně zabrat. Samostatně ji vyluštil pouze hostující tým Eva + Mája. ("Už to máme." "No, to jste první." "Cože? A to jsme vyrážely o hodinu později. No nic, jdeme do chaty a počkáme.") Ostatních pět týmů si postupně vzalo nápovědu.

Jeden z týmů neodradil ani naprosto nesmylný text a rozhodli se most najít. Za tímto účelem se jali zpovídat místní domorodkyni. Nutno říct, že zmatenější výraz, než nasadila dotyčná domorodkyně, jsem už dlouho neviděl. Nicméně byla velmi ochotná pomoci a vysvětlila jim přesnou polohu obou dřevěných lávek v několikakilometrovém okolí.

K úspěšnému vyřešení šifry stačilo vzít každé písmeno bezprostředně následující po dvojhlásce "st".

Zajímavé byly reakce družstev po nápovědě ("hledejte po st") -- většinou si nadávali, že je to jednoduché a jaktože na to nepřišli. Šifra byla několika účastníky hodnocena jako nejtěžší a nejhezčí.

Řešení: chata vhs prava strana silnice

Bohužel se do textu vloudily dvě chybičky (takže vyšlo "chata vnhs praiva strana silnice"). No, nekamenujte nás -- je to důsledek pokročilé hodiny, v níž byla šifra vymýšlena (nebylo to zas tak strašné, ještě nesvítalo. I když, upřímně řečeno... do toho svítání tak moc nechybělo). První družstvo si s chybičkami poměrně rychle poradilo; druhé jsme museli malinko nasměrovat, jinak by sedělo nad mapou ještě hodiny. Dalším družstvům už jsme radši o první chybě říkali rovnou.

Žlutí po chvíli dumání nad mapou, když si konečně všimli chaty VHS: "No to je přece jasné! Jdeme, rychle"
A poklusem vyrazili -- na opačnou stranu.

3. šifra - dokreslovačka

Umístěna u chaty Vodohospodářských staveb (VHS).

Šifra, kterou jsem považoval za středně obtížnou. Pokud vím, žádný tým se zde nezdržel více než půl minuty. Ach jo.

Při umisťování fólie se šifrou se po mně rekreanti z chaty VHS dost podivně koukali. Vypadali všehoschopně, takže jsem radši šel s první skupinkou, kapsu plnou náhradních šifer. Křivdil jsem jim, fólie si ležérně visela ze stromu tak, jak jsem ji zanechal.

Čísla po okrajích udávají, kolik černých čtverečků je v daném směru bezprostředně za sebou.

Řešení: mapová značka rozhledny

Po pravdě řečeno jsem čekal, že se budou týmy aspoň chvilku dohadovat, co má obrázek představovat. Hned první tým mě zklamal: jako by jim nestačilo, že měli obrázek vyluštěný během patnácti vteřin. Koukli na něj: "To je rozhledna." A byli pryč.

4. zpráva - vysvětlení provázkovky

Umístěna za rozhlednou Štěpánka.

Zde začínala druhá část hry, která byla bez šifer. Autor námětu zde utekl jisté smrti z rukou týmu Eva + Mája jen proto, že byl hodně daleko. (Tento tým se totiž dobrovolně nabídl, že půjde poslední a hru sesbírá, netuše nic o mnoha desítkách provázků, které visely ze stromů a tvořily tak druhou část hry.)

Bohužel se ukázalo, že vítr dokáže divy -- například udělat uzel na provázcích visících na stromech. Naštěstí se mu nikde nepodařilo udělat na jednom provázku uzly dva, takže družstva byla zmatena jen středně.

4 a půltá zpráva - nápověda k mobilu

Umístěna po cestě u provázku se dvěma uzly.

Některé týmy zde poněkud doplatily na nepozorné poslouchání pravidel a strávily nějaký čas luštěním zprávy. Zpráva samozřejmě zašifrovaná nebyla ("Během druhé části cesty nebude žádná šifra. Konec druhé části hry je výrazně označen textem Zde začíná třetí část."), tvořila jen nápovědu k sedmé šifře.

5. šifra - sjednocení čtverečků

Umístěna na konci provázkami značené cesty u provázku se dvěma uzly.

Nepříliš složitá šifra -- stačilo sjednotit sousední čtverce (překrýt je přes sebe, přičemž bílé čtverečky jsou průhledné). Všichni, kdo sem došli, si se šifrou hravě poradili.

Řešení: bus tesarov

6. šifra - asociace

Umístěna na autobusové zastávce uprostřed části Kořenova na mapě označené jako "Tesařov".

Středně obtížná šifra: pravý sloupeček se seřadí tak, aby byly vytvořeny logické dvojice se slovy z levého sloupce (Rumcajs-Cipísek, Tolkien-hobit, definice-axiom, atd.). Poté se přečetla první písmena pravého sloupce.

Opět prý jednodušší, než jsem si myslel. Příště to dostanete bez nápovědy, blé.

Řešení: chata na strani

7. šifra - mobil

Umístěna u chaty Na Stráni.

Bez nápovědy těžká šifra, s nápovědou (4 a půltá zpráva) ani ne. Číslice před lomítkem udává tlačítko na klávesnici mobilního telefonu, číslice za lomítkem pořadí písmene na tomto tlačítku. Účastníci závislí na mobilu to zvládali překvapivě rychle ("To jsi měl vidět. Začali jsme hledat mobil, ale on si to vzal a normálně to přímo z toho papíru četl.")

Řešení: bezte do jicinske chaty v prichovicich

A to byl cíl.


Výsledky a pořadí

  • béžoví (1 nápověda)
  • modří (1 nápověda)
  • žlutí (1 nápověda)
  • zelení (2 nápovědy)
  • červení (2 nápovědy, nedošli)