Jarní soustředění 2023

Fotky

Termín

čtvrtek 13. 4. až čtvrtek 20.4.

Doprava

Sraz v Praze je v 10:15 na hlavním nádraží u výtahů z metra.

Sraz v Brně je v 9:40 na autobusové zastávce Benešova tř. hotel GRAND.

Spoje z Prahy:

10:46 --------R713----------> 12:21 Veselí n.Lužnicí

12:30 --------R665----------> 12:58 Jindřichův Hradec

13:15 --Bus340343 17--> 13:45 Kunžak, nám.

Jízdenky jsou zajištěné. Za tuto skupinu zodpovídá Antonín Hejný, tel. +420 608 654 625. (stejně jako za cestu zpět)

V případě zájmu připojit se až v průběhu cesty mě prosím kontaktujte.

Spoje z Brna:

9:55 --------BUS 864-------> 12:35 Jindřichův Hradec

13:15 --Bus340343 17--> 13:45 Kunžak, nám.

Za skupinu z Brna zodpovídá Vítek Kaděra, tel. +420 608 325 083. V případě zájmu připojit se k této skupině prosím Vítka nejprve kontaktujte.

Oficiální konec soustředění je v 12:00. V Praze je návrat v 16:20 na hl.n., opět u výtahů z metra.

Pojede se těmito spoji:

12:57 --Bus370646 4---> 13:22 Jindřichův Hradec, aut.nádr.

13:44 -------Sp.1737------> 14:21 Veselí n.Lužnicí

14:37 --------R714---------> 16:17 Praha, hl.n.

Místo a ubytování

Kunžak, u Jindřichova Hradce
www.mapy.cz
Souřadnice: 49°6'56.692"N, 15°11'15.868"E

V objektu Rošáda šachového klubu Řemdih Strmilov
Adresa:
Boženy Němcové 434
378 62 Kunžak

Stravování

Jídlo bude zajištěno pětkrát denně, první společné jídlo bude čtvrteční večeře.

Účastníci

Účastníky jsou nejlepší řešitelé 1. - 4. série 38. ročníku Pikomatu. Po vyhodnocení čtvrté série pošleme všem nejlepším řešitelům email s informací, že se mohou stát účastníky/náhradníky.

Pozvaní účastníci nechť vyplní tento formulář.

Náhradníci nechť vyplní tento formulář.

Cena

O tom, jaká bude cena letošního soustředění, se můžete rozhodnout vy sami. Základní cena je 2000Kč, ale můžete nám poslat jakoukoliv částku až do výše 3000Kč. Vše, co nám pošlete nad základní cenu, bude použito na finančně náročnější aktivity soustředění a rozvoj dalších akcí Pikomatu. Upozorňujeme, že základní cena zahrnuje vše potřebné a zasláním vyšší častky nebudete žádným způsobem zvýhodněni.

Pokud se nacházíte v tíživé životní situaci a cena soustředění by pro vás byla překážkou, neváhejte se nám ozvat.

Částku můžete zaplatit buďto hotově na místě, anebo převodem na účet 1465717014/3030, do zprávy pro příjemce uveďte jméno řešitele. Na vyžádání vydáme potvrzení.

Doporučené vybavení

Vhodné oblečení na osm dní, sportovní boty do přírody, přezůvky, čepice, zubní pasta s kartáčkem a jiné hygienicé potřeby, poznámkový sešit, psací a rýsovací potřeby, čelovka, šátek, hrníček, potřebné dokumenty. Můžeš si s sebou vzít i oblíbenou deskovku nebo hudební nástroj, pokud hraješ.

Spát se bude na postelích, tudíž spacák ani karimatka nejsou potřeba.

Potřebné dokumenty

Kartička zdravotní pojišťovny
Souhlas s pořizováním fotografií
Prohlášení o bezinfekčnosti
Plná moc k ošetření
Posudek o zdravotní způsobilosti

Náplň

Dopolední program obsahuje dvě hodinové přednášky, které zajišťují studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Přednáška bude vždy jedna lehčí a jedna těžší, přičemž každý si může vybrat, na kterou by zrovna raději. Témata budou sahat od základních technik využívaných v olympiádách až po netriviální matematická tvrzení.

Odpoledne bude sportovní či strategická hra po okolí nebo uvnitř.

Večer si účastníci mohou vybrat jeden ze čtyř matematických seminářů na pokračování, po kterém bude následovat společná hra.

Těšit se můžeš na následující semináře:

  • Adamův Výrazy: Výrazy v matematice slouží k reprezentaci množství nějakých veličin. Vysvětlím ti, jak s nimi správně pracovat a poté ti ukážu pár jejich zajímavých vlastností, které se běžně nedozvíš.
  • Helčinu a Verčinu Geometrii trojúhelníka: Na našem semináři se naučíš odvodit několik zajímavých vlastností trojúhelníka. Můžeš se těšit třeba na vlastnosti těžiště a výšiště. Tyto vlastnosti troúhelníka můžeš velmi často využít v matematické olympiádě.
  • Tomovu Pravděpodobnost: Matematika je z principu přesná, ale právě s ní se dá popsat a předpovídat svět s nejistotou. Na semináři se dozvíš, jak počítat s pravděpodobností, postupným získáváním informací a spoustou dalších věcí.
  • Tondovu Topologii: Ze svého života jsme zvyklí vnímat vzdálenosti, úhly a různé geometrické tvary. S pojmem vzdálenosti se ale setkáváme častěji - třeba jako čas, který nám trvá dojet z domova do školy. Tento zobecněný pojem vzdálenosti popisují takzvané matrické prostory. Vzhledem k obecnosti pojmu vzdálenosti můžeme vlastnosti metrických prostorů využívat velice často, a proto se vyplácí je studovat. Pokud se odprostíme i od té vzdálenosti, zbydou nám takzvané otevřené množiny. Topologický prostor, neboli soubor otevřených množin, může příslušet mnoha různým metrickým prostorům. Proto cokoliv řekneme o daném topologickém prostoru platí pro celou rodinu prostorů metrických. Otevřené množiny jsou mocným nástrojem pro zkoumání strukturních vlastností i zcela přirozených objektů.

A také na (nejen) tyto přednášky:

  • Tondovy Limity: V praxi se často setkáváme se sekvencemi událostí, které jakoby neměly konce. A mnoho z nich se dá reprezentovvat čísly. Vezměme si například teploty - čísla pohybující se nahoru a dolů, většinou mezi nulou a třicítkou. Nebo počet králíků v Austrálii. Co nás může třeba zajímat je, jak tyto hodnoty vypadat za takových 10, 20 nebo třeba 50 let. V matematice existují metody, pomocí kterých se dají takové věci predikovat. Na mé přednášce ti podám úvod do této matematické disciplíny.
  • Fandův Diricheletův princip: Když máme n krabiček a n+1 kuliček, a každou kuličku dáme do některé krabičky, tak v alespoň jedné krabičce skončí alespoň 2 kuličky. Tomuto tvrzení se říká Diricheletův princip. Ač se může zdát triviální, tak se na děj dá převést mnoho kombinatorických úloh.
  • Fandovo RSA, asymetrické šifrování: Prakticky veškerá komunikace přes počítače je dnes šifrovaná. K šifrování se používají různé přístupy, mnoho jich staví na vlastnostech dělitelnosti. Asymetrické šifry jsou takové šifry, které zakódujeme jinak, než dekódujeme. RSA je jedním z klasických příkladů asymetrických šifer, které ti ukážu.
  • Tondův Úvod do strojového učení: Umělá inteligence je dnes prakticky všudypřítomná: najdeš ji například v překladačích, programech pro rozpoznávání a úpravu obrázků, v počítačových hrách, nebo třeba jako součást chatbotů. Na mé přednášce ti zkusím vysvětlit základy strojového učení, neboli druhu umělé inteligence, který je schopen se "sám" učit. Zaměřím se na neuronové sítě, neboli kokrétní druh této umělé inteligence, který je motivovaný lidským mozkem. Věřím, že pokud jednou nějaká umělá inteligence ovládne svět, tak bude založena právě na neuronových sítích ;-)

Těšit se můžeš na

Tondu, Davida, Fandu, Klátru, Adam, Lukáška, Toma, Verču, Helču, Betty, Elišku a Vítka. Tady si o nás můžete něco přečíst.

Kontakt

e-mail:
na adrese: Pikomat, KPMS MFF UK, Sokolovská 83, 186 75 Praha 8
email na hlavního vedoucího : antonin.hejny@gmail.com
telefon na hlavního vedoucího : +420 608 654 625 (Antonín Hejný)