Pikosobota 15. 10. 2022

Pikosobota proběhne prezenčně v Praze.
Za účastníky nepřebíráme zodpovědnost.

Registrace

Přihlašujte se prostřednictvím přihlášky.
Pokud se přihlásíte a následně zjistíte, že se Pikosoboty nebudete moci zúčastnit, napište nám to prosím na . Sem směřujte také veškeré dotazy

Harmonogram

  • 10:00 - sraz v Praze na Hlavním nádraží u výtahů z metra směr Florenc,
  • cca 12:30 - Přesun do vnitřních prostor na matfyzu v Karlíně
  • 17:00 - konec Pikosoboty, opět na Hlavním nádraží v Praze.

Program

Náplní dopoledního programu bude týmová hra. Po ní se přesuneme do vnitřních prostor, kde zajistíme drobné občerstvení. Následovat bude přednáška a nakonec čas na povídání a hraní deskových her

Přednáška

Přednášet bude Tonda, a to na téma výroková logika. O čem to vlastně je? V různých částech matematiky se snažíme argumentovat tím, že něco existuje, anebo neexistuje. Třeba když řešíme rovnici, tak nás často zajímá, jestli vůbec existuje nějaké její řešení. Nebo se můžeme ptát na trochu hypotetičtější otázky, jako třeba jestli existuje množina, která obsahuje všechny množiny.

Většinu z těchto otázek jsme schopni formulovat normálními větami a každý chápe, co tím myslíme. Bohužel se ale ukazuje, že běžná řeč v matematice ne vždycky funguje. Zkus například najít co „nejmenší celé číslo, které nejsme schopni zapsat pomocí deseti slov.“ Toto označení totiž nedává smysl: kdyby takové číslo existovalo, pak jsme jej těmito deseti slovy právě definovali, čili to určitě nemůže být ono. Z toho ale plyne, že jsme jej těmito deseti slovy ve skutečnosti nepopsali. Čili to přece musí být ono! Ale pokud to je ono, pak jsme ho právě definovali, čili to nemůže být ono. A takhle bychom se mohli točit dokolečka, výsledkem čehož by byl paradox.

V matematice přitom chceme říkat pouze věci, které nějaký smysl dávají. Proto se při zápisu často nepoužívají normální slova, ale takzvané kvantifikátory. Na této přednášce vysvětlím co to je a jak se s tím pracuje.

Co budete potřebovat?

  • Jídlo a pití na celý den.
  • Oblečení vhodné k počasí